Propozycja Programowa „Zdobywcy Trefla”

Druhno drużynowa, druhu drużynowy, wszyscy Zdobywcy Trefla!

Oddajemy w Twoje ręce, propozycję programową, która może Twojej może gromadzie bądź drużynie rozpocząć pracę z bohaterem Chorągwi Wielkopolskiej – Powstańcami Wielkopolskimi. Jeśli w Twojej instruktorskiej pracy Powstańcy Wielkopolscy byli od zawsze, to mamy nadzieję, że publikacja ta będzie zbiorem  inspiracji i dobrych praktyk, które jeszcze bardziej ubogacą Twoją pracę z drużyną.

Twórcami zadań i inspiracji były Referaty Metodyczne Chorągwi Wielkopolskiej oraz instruktorzy, którzy zostali zaproszeni do współpracy. Referaty korzystając ze swojego doświadczenia w pracy z daną metodyką przygotowały zadania, które mamy nadzieję posłużą Ci w kilku najbliższych miesiącach jako podstawa do pracy z bohaterem.

Celem pracy z poniższą propozycją programową jest poznanie bohatera Chorągwi, a w konsekwencji otrzymanie Trefla Powstańczego (później nazywany Treflem), który potwierdzać będzie zdobycie podstawowej wiedzy na temat Powstania Wielkopolskiego i jej jego bohaterów.

Kolejnym celem jest upowszechnienie idei pracy z bohaterem poprzez szerzenie dobrych praktyk oraz udział w harcerskim współzawodnictwie, a w konsekwencji kontynuowanie wśród wielkopolskich zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników, a także seniorów harcerskich idei i tradycji powstańczych.

Poznaj pierwszych zdobywców trefla

Alicja

Mała i rezolutna. Ma dopiero osiem lat i jest bardzo aktywną uczennicą. Bierze udział w konkursach recytatorskich oraz uwielbia śpiewać. Potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji. Zuchenka 19 Gromady Zuchowej „Leśne Kapelusze”, zawsze pierwsza na zbiórce, potencjalna szóstkowa z 13 sprawnościami na koncie. Zdobyta pierwsza Gwiazdka zuchowa.

Hania

Uczennica piątej klasy, harcerka 17 Drużyny Harcerskiej „Pagoda”. W szkole uczy się dobrze, choć wie, że mogłaby jeszcze lepiej. Jej ulubionymi przedmiotami są historia i geografia. Rok temu rozpoczęła naukę gry na gitarze, z ogromnymi sukcesami. Lubi długo spać, dzięki temu jej energia nigdy się nie kończy.

Maciek

Fan surviwalu i musztry. Jest uczniem pierwszej klasy liceum. Wraz z przyjaciółmi z klasy angażują się w prace Samorządu Uczniowskiego. Dobrze się uczy, a wolne chwile spędza na jeździe na rowerze z przyjaciółmi. Dumny przyboczny – zawsze z szalonymi pomysłami. Jego drużyną od lat jest 16 Drużyna Harcerska „Burza”.

Szymon

Licealista, wędrownik z 11 Drużyny Wędrowniczej “Quo Vadis”, w której pełni funkcję patrolowego. Urodzony lider, który kocha wędrować. Często można go spotkać w górach, ale lubi też morze. Razem z drużyną angażuje się w życie społeczności lokalnej, zdobywają też uprawnienia specjalnościowe. Jest bardzo aktywny, i wie, czego chce od życia.